Hva har skjedd på Lizas Småbruk

STEKTE KIKKERTER – herlig sprø snacks!

Published on 2025-02-14 under Oppskrifter
STEKTE KIKKERTER – herlig sprø snacks!

Ovnsstekte kikerter er enkle å lage og tar bare noen minutter å forberede. De er en fin måte å inkludere belgfrukter i kostholdet ditt– fulle av næring ! En av fordelene med denne oppskriften er at du kan variere krydderet etter smak og bruksområde. Disse kikertene er perfekte som snacks, men også nydelige som topping på supper, salater eller til og med en skive ristet brød.

Du kan bruke hermetiske kikerter, men hvis du koker dem selv, blir de ofte enda sprøere! Hvis du først koker kikerter, kan du også bruke dem til å lage hummus eller til og med bake brød – ja, kikertbrød smaker faktisk utrolig godt! 

Forberedelse av rå kikerter

  1. Legg kikertene i en stor bolle eller kjele med rikelig med vann. La dem bløtlegges i minst 12 timer.Det kan være lurt å skylle 2-3 ganger underveis. 
  2. Dagen etter, hell av vannet og skyll kikertene under kaldt vann.
  3. Ha kikertene i en kjele og fyll med nok vann til å dekke dem godt. Tilsett gjerne 1-2 ts natron – dette gjør dem lettere å fordøye.
  4. Kok opp vannet, skum av overflateskummet, og senk varmen. La kikertene småkoke i ca. 1 time og 30 minutter. Tilsett mer vann underveis om nødvendig.
  5. Kikertene er ferdig når de er møre.

 Tips: Hvis du har tid og orker;-) Kan du gni kikertene mellom et kjøkkenhåndkle for å fjerne skallet. Dette gjør dem lettere å fordøye og enda sprøere i ovnen!

Ingredienser

250 g kokte kikerter (eller 1 boks)
2 ss olje (velg en olje du liker – den hjelper med å få dem sprø)
1 ½ cafe skje paprika eller røkt paprika
½ cafe skje tørket hvitløk (fersk hvitløk kan brenne og gi en bitter smak).
½ cafe skje oregano
½ cafe skje salt (tilsettes etter steking)
20 g revet parmesan (valgfritt, men gir ekstra sprøhet og smak)

Slik gjør du: 

– Forvarm ovnen til 200°C (over- og undervarme).
– Tørk kikertene godt med et kjøkkenhåndkle – dette sikrer at de blir sprø.
– Bland kikertene med alle krydderne (unntatt salt) og olje i en bolle. Salt tilsettes først etter steking, siden det trekker ut fuktighet og kan gjøre kikertene mindre sprø.
– Fordel kikertene jevnt utover en bakepapir på en stekeplate. Sørg for at de ikke ligger oppå hverandre.
– Stek i ca. 20 minutter. Hvis de ikke er sprø nok, kan du skru på grillfunksjonen i 5 minutter.
– OBS! Noen kikerter kan «eksplodere» i ovnen – pass på når du åpner døren!
– Strø over salt rett etter steking, la dem avkjøles litt, og nyt! 

 Merk:  De holder seg ikke sprø i flere dager. Allerede dagen etter kan de bli mykere, men de er så gode at de som regel forsvinner på 1-2-3! 😉 Oppbevares i en lufttett boks i opptil en uke.

Varier smaken med ulike krydderkombinasjoner! Timian, rosmarin og tørket hvitløk – Curry, gurkemeie, paprika og garam masala- blanding av ferske urter – eller sesamolje, soyasaus og koriander for en spennende smaksvri.

Bon appétit!

Har du lyst å lære mer om belgfrukter, vegetar mat, lage kimchi og syltet grønnsaker? Vi holder vegetar & grønnsakskurs lørdag 8 mars.

Tagged: , , ,